29 вересня 2023 року (у річницю розстрілів у Бабиному Яру) ми проклали маршрут, яким вирішили пройти з учнями БеркоШко, щоб побачити сам Бабин Яр і пам'ятки, які там розміщені:
Послухати історію цього місця можна у Ниточках історії подкасту Валентність:
Пам'ятники були створені в різні часи, за різних обставин, тож цікаво було дослідити, які емоції вони викликають, що прагнуть відзначити.
Цікаво, що оголошення написане двома мовами: українською і німецькою (жодної російської). І зазначено перетин вулиць: Мельника і Доктерівської. Іменем Ювеналія Мельника в той час називалась нинішня вулиця Іллєнка. А от Доктерівської немає. Спершу була думка, що це німці на слух так передали назву "Дегтярівська", але це виявилась вулиця Дорогожицька.
У 1941 році на перетині цих вулиць був вхід до єврейського цвинтаря, який совєтський режим згодом зрівняв з землею і збудував телецентр.
У 1941 році на перетині цих вулиць був вхід до єврейського цвинтаря, який совєтський режим згодом зрівняв з землею і збудував телецентр.
Зараз тут можна знайти пам'ятний знак, зі слідами ніг, де починалась "Дорога смерті". До Бабиного Яру пішки — не більше 10 хвилин.
Далі ми дійшли до меморіального комплексу, де у 1991 році була встановлена Менора.
Далі ми дійшли до меморіального комплексу, де у 1991 році була встановлена Менора.
Просто поруч з Менорою у 2021 році створили символічну розкладну синагогу-книжку. Ми не потрапили на її розкладання, але все одно вона виглядає дуже цікаво.
Зовсім поруч також розташована Кришталева стіна плачу, створена Мариною Абрамович, і Дзеркальне поле.
На жаль, історія Бабиного Яру не вичерпується лише Голокостом.
У 1961 році тут сталася ще й техногенна катастрофа. Знаходимо цегляну інсталяцію в пам'ять про ці події.
І дітям, розстріляним у Бабиному Яру:
До Куренівки і звідти до місця збору ми їхали, а далі — ходили пішки. Загалом така екскурсія тривала 2 години.
Під час двох днів 29-20 вересня в Бабиному Яру біло розстріляно понад 34 тисячі євреїв. Але загалом в цьому місці було страчено понад 100 тисяч: військовополонених і українських націоналістів. Зокрема, тут загинула українська поетка Олена Теліга.
На її честь названа вулиця, що проходить в тому місці, де раніше пролягав один з відрогів Бабиного Яру.
І на завершення ми дійшли до пам'ятника жертвам Бабиного Яру 1976 року. В СССР не робили акценту на тому, що тут залинули євреї, роми чи українці. Тож називається він «Пам'ятник радянським громадянам та військовополоненим солдатам і офіцерам Радянської армії, розстріляним німецькими фашистами у Бабиному Яру».
Валентина Мержиєвська
Немає коментарів:
Дописати коментар