18.12.17

Водяне та сегнерове колесо

Потихеньку вивчення простих механізмів добігає завершення. Важіль, корба, блок, похила площина, клин і гвинт - основні з них, вже вивчені.
Тож потроху підсумовуємо вивчене і переходимо на суміжні сфери.

Обговорили домашнє завдання - знайти пристрої де колесо є ведучим і такі, де веденим. Ведені - тачка, віз, карета. Ведуче - автівка, мотоцикл, велосипед. Платон помітив, що у велосипеда є й таке, й таке - переднє ведене, а заднє - ведуче.
На занятті розглянули водяне колесо і сегнерове.
Водяне колесо також буває веденим - як у млина, коли річка приводить у рух лопаті і тоді вже колесо обертається і передає обертання до жорна,
а буває  ведучим - як у пароплава, коли двигун обертає колесо, а лопаті "відштовхуються" від води.
Проводимо випробування нашого водяного колеса:

А тоді робимо ще одне колесо - Сегнерове. Майструємо його з пакету від соку.
Досліджуємо напрямки обертання, говоримо про реактивний рух.
Наостанок дослід про виливання рідини через отвори на різних рівнях.
Спершу робимо припущення як саме буде виливатись вода, а тоді перевіряємо. Дивовижно, але виявилось, що з верхнього отвору вода ледве тече, трохи далі - з середнього, а з нижного - найдалі. Провели аналогію з бризкалкою з пластикової пляшки. Якщо тиснеш слабенько - витікає майже поруч з пляшкою, а якщо сильно, то "стріляє" далеко. А що ж тисне в такому випадку? Та вода, яка вище отвору. А чому вона це робить? Макс першим здогадався, що її Земля притягує.

На другому занятті проходили частину тесту Беннета - у тих питаннях, про які ми так чи інакше згадували на заняттях.
За допомогою карток plickers. Це зручніше ніж Kahoot! завдяки тому, що не потрібно мати на всіх гаджети. Досить одного ноута і одного смартфона для сканування.

А на сайті зберігається уся статистика.
Валентина Мержиєвська

Немає коментарів:

Дописати коментар