07.02.12

Коли?

* * * 
Як дізнатись, чи готова дитина до школи? Як підготувати дитину до навчання? Як обрати школу? Такі питання рано чи пізно постають перед кожним з батьків і готових рішень немає. Можливо колись це було простіше - підготовча група в дитсадочку, школа обрана за місцем проживання і відповідальність поділена між батьками і вчителем, фактично, безальтернативний сценарій. Тепер є варіанти, тож давайте їх обговорювати.

Насамперед визначте, яку роль відіграватиме школа у вашому житті і в житті вашої дитини. 
Зазвичай люди визначають школу як місце, де діти отримують знання. Але ми всі пройшли через колесо загальної середньої освіти і знаємо по собі, що це не зовсім так. Тобто якісь знання там можна отримати, якщо мати на це час і натхнення, але, окрім того є соціальна адаптація, тобто напрацювання взаємодії з іншими людьми. І ще менш помітним, але не менш значущим є тимчасове звільнення батьків від відповідальності за власних дітей, аби вони могли ходити на роботу, рухати країну до світлого майбутнього :) 

Впродовж кількох поколінь держава брала на себе усе більше і більше відповідальності за розвиток і спосіб життя своїх громанян: яслі, дитсадочки, п'ятиденка, подовжений день в школі, розподіл на роботу після ВУЗів, прохідна система на заводах, клуби дозвілля і багато-багато інших аспектів... З боку держави це було доволі розумно - виховувати громадян в межах обраної системи. Але стосовно кожної людини особисто - її відучували самостійно приймати рішення, брати на себе відповідальність за власне життя.

Наслідки такого підходу відчутні досі. Скільки людей не має рішучості на зміну роботи, яка не влаштовує, звинувачує лікарів у своєму поганому здоров'ї, а вчителів - у низькому рівні культури і освіти дітей.

Але доти, поки людина перекладає відповідальність на інших, вона дійсно нічого не може вдіяти. Втім варто лише визнати, що за власне життя відповідаєш сам, одразу отримуєш право змінювати те, що варто змінити.

Тож, берімо на себе відповідальність за освіту власних дітей, і до справ :)

* * * 
Перше питання яке постає перед батьками - коли віддавати дитину до школи? В 7 чи 6 років? Більшість сучасних батьків пішли до школи у повні 7, деякі навіть ближче до 8 років. На сьогодні нормою є 6-річні першачки, а окрім того - підготовчі групи і школи раннього розвитку для ще менших діточок. Добре це чи погано зараз оцінити складно, тому що будь-які зміни в освітніх підходах мають наслідки у віддаленому майбутньому. Єдине що можна відстежити - зміни психологічного стану дитини. І на мою думку, це визначається зовсім не віком. Одна дитина вміє зосереджуватись і втримувати увагу вже в 5 років, а комусь і у 8 це складно вдається. Зрештою, це і має бути орієнтиром у визначенні готовності до школи, а не дата народження і колективна свідомість - "всі пішли і я пішов".
І прекрасно було б не поспішати і зачекати рік-другий, якщо дитина не готова до системного навчання, але... реальний світ не дуже зважає на потреби окремої людини, а надто дитини. Батькам потрібно виходити на роботу, в садочках - перенаселення і зайвий рік лишати дитину у групі з понад тридцятьма дітками також не здорово. Тому зазвичай йдеться не про готовність дитини до школи, а про неготовність батьків зачекати.
Офіційні джерела інформації якось обґрунтовують необхідність 6-річкам сідати за парти, але спробуйте відстежити - навіщо це державі? Окрім очевидної невигідності для держави тривалої відпустки з догляду за дитиною (мало того, що жінка не працює, не заробляє грошей і не сплачує із заробітку податки, то ще й потрібно виплачувати матеріальну допомогу), є ще один момент - утримання школяра коштує державі дешевше ніж утримання дитини в дитячому садочку.
Тож, вирішуючи, коли ваша дитина має піти в школу, спершу зважте - ви особистість з власними інтересами і потребами чи лише гвинтик у великому механізмі державної системи. І нехай ваш вибір буде дісно вашим!

Немає коментарів:

Дописати коментар