Валентина Мержиєвська
Сім’я – це батьки і діти, братики, сестрички.Родина – це декілька сімей – батьки, діти, дідусі, бабусі, дядьки, тітки, братики й сестрички рідні і двоюрідні.
Що таке рід? Рід - це всі родичі, які живі зараз, а також усі ті, хто жили раніше: дідусі, прадідусі, прапрадідусі, прапрапра… Тобто ви, ваші батьки, батьки ваших батьків, батьки батьків ваших батьків…
Одне покоління роду називається «коліно».
От ви – діти – це перше коліно,
Ваші батьки – друге,
Дідусі й бабусі – третє,
Прадідусі – четверте.
Раніше люди добре знали своїх пращурів. Навіть була така приказка «знати до сьомого коліна», тобто знати 7 поколінь свого роду і знати не лише їхні імена, а й чим вони займались, яким було їхнє життя.
Люди одного роду часто мають спільні риси, схожі характери, навіть чимось схожі долі. Тому, якщо ти добре знаєш свій рід, то можливо зможеш використати досвід своїх предків і родичів і не наробити власних помилок, можливо – знайти свій шлях.
Рід дає людині підтримку, недарма раніше люди так сильно переживали розлуку з родом, коли мусили від’їжджати на чужину. Чим сильніший рід, чим кращі стосунки між родичами, тим більш захищеною почувається людина.
Але іноді прощатися з родом доводиться і в інших обставинах. Наприклад, коли люди одружуються, збираються стати чоловіком і дружиною і створити свою сім’ю, то наречена прощається зі своїм родом і переходить у рід чоловіка. Тому на весіллях співають сумні пісні, які розказують про те, як важко дівчині піти з батьківської хати і перейти жити до чоловіка. Дівчина просила рід чоловіка, щоб прийняли її за свою і на знак цього змінювала прізвище – брала прізвище чоловіка.
В наш час не завжди так відбувається. Не завжди жінки беруть прізвище чоловіка, не завжди дружина переходить до чоловіка, часом буває навпаки, що чоловік переходить жити до жінки, а частіше – вони вдвох живуть окремо від батьків. Але це не означає, що зв’язки з родом втрачені. І треба намагатись підтримувати зв’язок з ріднею, це робить людину сильнішою, вона завжди відчуватиме підтримку і не залишиться на самоті.
Гарні стосунки з родом – це коли всім своїм родичам бажаєш щастя, з усіма маєш доброзичливі стосунки.
Так склалося, що в часи ваших дідів і можливо прадідів родинні зв’язки багатьох людей почали руйнуватись. Люди почали багато подорожувати, роз’їжджатись далеко від того місця, де народились, де лишилось коріння роду. Хтось їхав на заробітки, хтось – одружувався, когось відправляли на роботу, як, наприклад, військових, а свого часу вчителів, лікарів.
Зараз більшість людей не знають свого роду, не лише не спілкуються зі своїми родичами, а часто навіть не знають чи вони є.
Але ще не все втрачено, завжди можна спробувати відновити зв’язки, заново познайомитись.
Я хочу запропонувати вам дослідити свій рід, побудувати родинне дерево.
Але спершу давайте розберемось, як же називати своїх родичів.
Наприклад, як ви називаєте своїх батьків?
Тато, мама.
А хто вони один одному?
Чоловік, дружина.
А ви їм хто?
Син, донька.
У ваших батьків є ще діти крім вас? Хто вони вам?
Братик, сестричка.
А як звуться батьки ваших батьків?
Дідусь, бабуся.
А ви їм хто?
Онуки.
А у ваших батьків є брати чи сестри? Хто вони вам?
Дядько, тітка.
А раніше батькового брата називали стрий, а сестру – стрия, а материного брата – вуйко, а материну сестру – вуйна.
А хто ви для своїх дядьків і тіток?
Премінник, небіж або племінниця, небога.
А раніше дітей брата називали – братичі, дітей сестри – сестричі.
Добре, а батьки чоловіка для дружини – хто? Наприклад, батьки вашого тата для мами?
Свекор і свекруха.
А батьки дружини для чоловіка, батьки вашої мами для тата?
Тесть і теща.
Батьки чоловіка і батьки дружини один одному – свати (сват і сваха).
Дружина для батьків чоловіка – невістка. Невісткою є також дружина одного брата до дружини другого брата.
Чоловік для батьків, братів і сестер дружини – зять.
Двоюрідні брати і сестри – кузени і кузини. Раніше називали стрийчич – двоюрідні брати чи сестри по батькові, а вуйчич – по матері.
Брат чоловіка – дівер (рос. деверь)
Сестра чоловіка – зовиця
Чоловік зовиці (сестри чоловіка) – свояк.
Брат дружини – шуряк (рос. шурин)
Сестра дружини – своячка (рос. свояченица).
Дружина брата – братова (рос. ятровь)
Бачите, скільки цікавих назв. Якщо люди придумали стільки назв для родичів, отже це було дуже важливо.
Досліджуючи свій рід, ми не лише дізнаємось які в нас є родичі, не лише задумуємось хто ким був в житті, чого досяг, в чому знайшов сенс свого життя. Ми можемо побачити як людина прожила життя і чи була щаслива, можемо скористатись якимось досвідом своїх родичів, а може нам вдасться уникнути якихось помилок.
Окрім цього, можна на прикладі одного свого роду вивчати історію країни, в які ми живемо, тому що те, що відбувається в світі так чи інакше відбивається на людях, які в ньому живуть.
Словом, знати свій рід – дуже важливо і добре вивчати його тоді, коли є ще люди, яких можна розпитати – бабусі, дідусі, прабабусі, прадідусі.
Немає коментарів:
Дописати коментар