Пропонуємо вашій увазі заняття з історії епідемій, яке можна провести дистанційно, перебуваючи на карантині :)
🔺Отже, коронавірус
Мабуть, це найпопулярніше слово за останній місяць. Що ж це за звір?Що ти вже знаєш про коронавірус? Розкажи принаймні 3 пункти. (Наприклад, у чаті)
Коронавірус - це різновид вірусів, який вражає як людей так і тварин. Назву отримав завдяки своїй будові - відросткам, схожим на “корону” протуберанців на Сонці.
Симптоми
Симптоми коронавірусу можуть з’являтися через 2-14 днів після зараження:підвищення температури
сухий кашель
задишка
Людям із симптомами (респіраторна інфекція та лихоманка) необхідно залишатися вдома і звернутись до свого сімейного лікаря.
Заходи безпеки
- мити руки, обробляти антисептиками
- не торкатись обличчя
- уникати контакту з потенційними хворими. Саме для цього запроваджено карантин.
- чхати у лікоть
А в Італії станом на 10 березня проведено 60,761, виявлено випадків — 10 149. Чим більше зроблено тестів, тим більша ймовірність виявити захворювання.
Станом на 19 березня в Україна зареєстровано лише випадків захворювання.
Перевір цю інформацію на актуальність. Скористайся офіційними джерелами - www.moz.gov.ua та www.covid19.com.ua
Чому карантин?
Слово «карантин» з італійської «quaranta giorni» перекладається як «сорок днів». Якраз на стільки днів раніше запроваджували соціальну ізоляцію під час різних епідемій.Заходи карантину - соціальне дистанціювання, оскільки:
- вірус може поширюватися на відстань до 2 метрів, якщо хтось кашляє;
- інфекція передається через поверхні: вірус виживає годинами або днями на різних поверхнях. Це означає, що дверні ручки, столи або кнопки ліфтів, можуть бути носіями зараження.
Карантин дозволяє зменшити кількість заражень і розтягнути їх у часі настільки, щоб система охорони здоров’я впоралась із допомогою хворим.
Жовтим кольором показано зростання кількості випадків захворювання без карантину, фіолетовим - якщо карантин діє.
Чому саме зараз? Бо очікування на один день більше створює на 40% більше випадків захворювання
Сподіваємося, тепер зрозуміло, чому з друзями зараз варто спілкуватись скайпом, а не збиратись поза школою?
Переглянь мультфільм про коронавірус:
ЗАВДАННЯ: спробуй тепер розпізнати правдиву та фейкову (неправдиву) інформацію
Правда чи фейк?
- Коронавірус походить від назви коронерів (тих, хто розслідує причини смерті)
- Симптоми коронавірусу можуть з’явитися вже через 2 дні, а можуть проявитися і через 2 тижні
- Один з симптомів - висипання на шкірі
- Один з симптомів - підвищена температура (під 40 градусів)
- Вірус може поширюватися на відстані 2 метрів
- Можна заразитися через контакт з побутовими речами (ручками дверей, кнопками ліфтів тощо)
- Можна заразитися, отримавши посилку з Китаю
- Карантин походить від слова “кранти” (нам усім - кранти)
- Карантин вводять, щоб запобігти поширенню вірусу і розтягнути у часі швидкість зараження
- Якщо ти захворів - треба негайно бігти до найближчої лікарні.
ПРАВДА
- Симптоми коронавірусу можуть з’явитися вже через 2 дні, а можуть проявитися і через 2 тижні
- Один з симптомів - підвищена температура (під 40 градусів)
- Вірус може поширюватися на відстані 2 метрів
- Можна заразитися через контакт з побутовими речами (ручками дверей, кнопками ліфтів тощо)
- Карантин вводять, щоб запобігти поширенню вірусу і розтягнути у часі швидкість зараження
- Коронавірус походить від назви коронерів (тих, хто розслідує причини смерті). Насправді, коронавірус походить від слова “корона” - бо сама форма вірусу нагадує корону
- Один з симптомів - висипання на шкірі
- Можна заразитися, отримавши посилку з Китаю. Насправді, вірус недовго живе на поверхнях пластику, металу, паперу тощо, тому за час надходження посилки, навіть якби вірус і проникнув спочатку в посилку, він точно не вижив.
- Карантин походить від слова “кранти” (нам усім - кранти). Карантин перекладається з італійської як “40 днів”
- Якщо ти захворів - треба негайно бігти до найближчої лікарні. При появі симптомів подзвони у лікарню або у 103, а також обов’язково повідом батькам. Очікуй лікаря вдома, не виходь на вулицю.
🔺Небезпечні інфекції
Подивись відео про історію холери:Питання для обговорення відео:
- Які враження після перегляду відео? Що ти відчував і чому?
- Як передається холера? (рукостисканням, через комах, домашніх тварин, через воду, через каналізацію)
- Що хлопчик відчував, як він впорався із своїми почуттями?
- Яких дій вжив хлопчик?
- Як думаєш, чи змінились в наш час заходи безпеки щодо хвороб?
- Які зараз є засоби гігієни, яких немає в мультфільмі?
Епідемії, що були на території України, як люди давали їм раду
В різні часи на наших землях зустрічались різні епідемії: чуми, холери, іспанки, тифу тощо.У минулому люди мали досить примітивні уявлення про хвороби, адже рівень медицини був не дуже високим. Розтинів не робили, зазвичай точно визначити хворобу не вдавалось. Визначення причин хвороби закінчувалося, щойно людина помирала і все. Тільки в ХХ ст. були винайдені антибіотики, з’явилось сучасне уявлення про гігієну, профілактичні засоби – і це дало результат: тривалість життя значно збільшилась.
💣Чума
Найстрашнішою і найбільш поширеною хворобою Середньовіччя (а це період історії між античним світом та Відродженням, приблизно в V-XV ст. н.е.) була чума. Чуму в староукраїнських документах називали «моровиця», тому що це була дуже небезпечна хвороба, яка спричиняла багато смертей (мору). Також чуму часто називають «чорною смертю». На українських землях від чуми найбільше постраждав Крим.Збудником чуми є бактерія - чумна паличка. Відмінною ознакою чуми є бубони - нариви з гноєм.
Від чуми вимирали цілі міста. Так у середині XIV ст. за раз вимерло ціле місто Переяслав. У ХІV-XVI ст. постійно відбувалися ситуації, коли те чи інше військо приймало рішення відступити через спалахи чуми в своїх лавах.
Щоб знати більше:
Якісний підкаст про чуму для допитливих:
Питання після відео:
- Які причини виявлення чуми в Європі? Назви принаймні три.
- Які були негативні наслідки розповсюдження “чорної смерті”, окрім, власне, смерті населення?
- Які наслідки у перспективі виявилися позитивними, що відбулося у людстві завдяки чумі?
Питання на проблематизацію:
Як вважаєш, чи були у епідемії чуми позитивні наслідки? Пофантазуй, які? (аналіз нижче)
Інша сторона чуми:
- Ріст впливу світської влади серед людей, зменшення впливу церкви. Чума мобілізувала ефективний менеджмент світської влади: до неї Європою загалом управляла церква як наймогутніша організація. Але під час чуми лише ефективні на той час дії влади (закриття міст на карантин, організація вивозу та поховання хворих, перевірка прибулих гостей на симптоми тощо) зробили значний вклад у стримання епідемії. Після чуми вплив світської влади почав рости над впливом католицької церкви. З часом це вилилось у рух реформації (XVI ст.), який змінив розстановку сил в Європі.
- Ріст міст та ріст ринку праці. Після скорочення населення ремісничі цехи і торгові спільноти потребували нових робітників. В цей час формується прошарок бюргерів - міських бізнесменів. Господарство більше переходить з натурального на грошове, що було поштовхом для подальшого розвитку економіки.
- Розвиток медицини, предтеча розвитку науки. Епідемія сприяла прискоренню розвитку науки, яку церква до того категорична оголошувала поза законом. Звичайно, до появи науки як такої ще далеко, але до анатомічних досліджень почали ставитися лояльніше. Та й суспільству стало очевидно, що церква не всесильна і для подолання хвороб потрібні окрім духовної наснаги ще й інші перевірені методи.
- Пріоритет здорового способу життя. Звичайно, до рівня сьогоднішнього ЗСЖ ще дуже далеко, але люди загалом почали більше звертати увагу на якість їжі, санітарію, а деякі дослідження показують, що тривалість людей після епідемії чуми збільшилася порівняно із тривалістю до цього періоду. https://zbruc.eu/node/22232
💣Холера
Переглянь мультфільм про історію Володимира Ароновича Хавкіна, який відкрив вакцину проти холери.Питання після відео:
- Як звали українця, який створив вакцину проти холери і чуми?
- У чому полягала дія вакцини?
Збудником холери є бактерія - холерний вібріон. Бактерії переносяться через воду, харчі, брудні руки. Масштабне поширення холери відбулось в ХІХ ст.
Останні масові випадки холери були відмічені під час національно-визвольних змагань (1917-1921 рр.).
А поодинокі випадки трапляються і зараз, так у 2011 р. в Азовському морі біля Маріуполя була виявлена холерна бактерія. Але не хвилюйтесь, жодна людина від неї нині в Україні не померла.
Більш детально про історію холери та протидію їй в світі за посиланням (англійською):
Питання на проблематизацію:
Які позитивні наслідки були у епідемії холери? (аналіз нижче)
Інша сторона холери:
- Підвищення рівня санітарії. Людство почало більше уваги приділяти миттю рук, якості води, організації санвузлів і туалетів.
- Розвиток проблеми екології і води. Щоб не опинитися знову перед загрозою холери, людство відчуло природній попит на чисту якісну воду. На сьогодні проблема чистої води все ще актуальна, особливо у африканських країнах. Але це сприяє об’єднанню зусиль і науковим потугам вирішити цю проблему, а у нас вже немає культури пиття з річки або з крану, натомість користуємося бюветами, колодязями, замовляємо воду з доставкою та купуємо у магазинах.
- Популяризація культури вакцинації. Епідемія холери прискорила наукові дослідження з винайдення вакцини та загалом сприяла поширенню знань про вакцинацію, утвердивши її як дієвий спосіб боротьби з вірусними та бактеріологічними епідеміями.
💣Іспанка
Ця хвороба є грипом, спричиненим вірусом штаму H1N1 (пам’ятаєте про “пташиний грип»? Оце щось схоже).Спалах «іспанки» припав на закінчення Першої світової та серії громадянських, національно-визвольних війн в Європі. Цікава історія власне назви цієї хвороби. «Іспанкою» грип назвали тому, що в Іспанії вперше про нього стали масово писати газети. Справа в тому, що Іспанія не брала участі у війні та в цій країні не було військової цензури і ЗМІ мали можливість вільно писати про всі події, що відбуваються. В інших країнах-учасницях війни повідомлення про масові захворювання не пропускала цензура, аби солдати не втрачали бойовий дух. «Іспанка» поширилась всією Європою та вбила понад 50 млн. людей в усьому світі.
Цікаві відео можна подивитись тут (англійською):
Які наслідки для розвитку людства були у іспанки? (аналіз нижче)
Інша сторона іспанського грипу:
- Прискорила завершення Першої світової війни. Сама війна і сприяла поширенню епідемії: голод, холод, пригніченість наражали на уражуваність людей, а антисанітарія на фронті і густина скупчення солдат ставали гарним підгрунтям для розповсюдження хвороби з обох сторін фронту. Втрати від іспанки перевищували втрати від війни, тому загалом ослаблювала військову міць обох сторін війни.
- Філософія гуманізму. Стало зрозумілим, що перед епідемією рівні усі - і бідні, і люди високого достатку, а тому допомоги у праві потребувати усі. Співчуття, бажання допомогти, переосмислення принципів людського співіснування, намагання зменшити страждання у світі спряли появі у 20-х роках ХХ століття гуманістичних філософських течій, у центрі яких поставала Людина та її добробут. Не останню роль у цьому переосмисленні зіграла й пандемія іспанки.
- Зміна підходу до охорони здоров’я. З’являються перші праобрази сучасної ВОЗ (Всесвітньої організації здоров’я) - міжнародне бюро з боротьби з епідеміями у Відні та окремий відділ охорони здоров’я у Лізі націй (попередниця ООН). Багато урядів розробили концепції громадянської медицини, доступної для всіх версій населення, з’явилися окремі міністерства охорони здоров’я з більшими повноваженням і окремим бюджетом.
💣Тиф
Чергова інфекційна хвороба – тиф. Насправді тиф буває різним. Лікарі виділяють черевний тиф, висипний, поворотний та паратифи. Тиф з давньогрецької тлумачиться як «туман», «дим». Головною ознакою тифів є затьмарена свідомість, висока температура. Як і «іспанка», тиф був поширений на початку ХХ ст., у часи Першої світової, Національно-визвольних змагань та голоду 1921-1922 рр.. Починаючи з 1923 р. зі стабілізацією політичної та економічної ситуації в Україні, хвиля тифу пішла на спад. Під іменем «тифозна Мері» увійшла в історію американська кухарка Мері Маллон, яка була хвора на черевний тиф без симптомів і працюючи на кухні закладу громадського харчування заразила понад 50 осіб.Про тифоїд можна подивитись мультфільм:
Інша сторона тифу:
- Підвищення рівня санітарії. Зокрема підвищення загальної уваги до боротьби з педикульозом (вошами), оскільки воші є одним з переносником хвороби. Актуальність цієї проблеми сприяла активним дослідженням та винайденням ефективних та швидкодіючих препаратів для усунення педикульозу.
Докладне відео про епідемії, “Історична правда” - подивися, як буде нагода!
Розгадай кросворд:
- Обмеження контактів людей для унеможливлення розповсюдження хвороби.
- Неконтрольований страх, який охоплює людину чи спільноту, викликаний дійсною чи уявною небезпекою.
- Різновид грипу, який ширився Європою наприкінці Першої світової війни.
- Українська назва хвороби, яка в Середньовіччі забирала життя цілих міст.
- Епідемія, що поширюється на всю країну, на кілька країн, між континентами.
- Одноклітинни й організм, який може жити і всередині тіла, і потрапити зовні.
- Стрімке поширення інфекційної хвороби.
- Внутрішньоклітинний паразит, що розмножується тільки в живих клітинах.
- Попередні заходи для попередження хвороб.
- Наука, що вивчає вплив на організм людини умов довкілля та способу життя.
🔺Чого нас вчать епідемії?
За час історії людства вже траплялося чимало епідемій різноманітних хвороб. І щоразу вони навчаються нас чомусь важливому:- дбати про гігієну: мити руки, очищувати воду
- робити щеплення
- шукати дієві ліки
- перевіряти інформацію, не панікувати
- діяти злагоджено і дисципліновано, як одна команда, дотримуватись правил
- бути людяними - не наражати на небезпеку інших, дбати про тих, хто потребує допомоги
- тепер, схоже, є нагода ще й навчитись віддалено вчитися :)
Отож маємо нагоду ще раз згадати про переваги мирного співіснування, турботи про себе і про інших, санітарію та здоровий спосіб життя :)
Пам’ятка: як пережити епідемію
їж МОРКВУ, тримай ДАХ!
Підтримуй себе фізично! Правило “МОРКВА” - підтримуй імунітет!М - мило - Часто і ретельно мий руки з милом (особливо під нігтями). Щодо тривалості - тричі проспівай “Happy Birthday to you”, коли миєш руки, так гарантовано змиєш усе загрозливе.
О - обличчя - Уникай контакту рук з обличчям: намагайся не торкатися (особливо брудними руками) рота, очей, носу, щоб не занести вірус через слизову.
Р - рівновага - Особливо зараз дуже важливо слідкувати за здоровим харчуванням, повноцінним сном (так, не о 3-й годині ранку лягати спати) та фізичною активністю. Роби зарядку, обідай вчасно, спи добре!
К - контакти - Мінімізація контактів з людьми - це і є суть карантину. Важливо не дати вірусу шанс швидко поширитися через контактування. Тому спілкуйся онлайн (легалізовано! :)) і уникай контактів із тими, в кого є ознаки застуди.
В - вдома - Так, по максимуму залишайся вдома. Можливо, це найскладніший пункт, але критично важливий. Якщо відчуваєш, що захворів - не виходь з дому, зв’яжися з батьками, очікуй на лікаря.
А - атмосфера - Важливо провітрювати кімнати, робити вологе прибирання, дезінфікувати приміщення. Ну і атмосфера позитивного настрою теж грає роль ;)
Підтримуй себе психологічно! Правило “ДАХ” - не дозволяй своєму дахові їхати! :) І нехай здоровий глузд допоможе відчувати себе у комфорті!
Д - джерела - Інформаційна гігієна така ж важлива, як і гігієна рук. Не поспішай вірити усьому, що чуєш про коронавірус, багато хайпу не означає багато істини, а деякі навіть наживають собі рейтинг, розводячи плітки. Обери собі 3-5 надійних джерел, з яких будеш брати інформацію, у них повинно бути більше фактів, статистики і аналізу, ніж емоцій. Саме час перевірити себе на здатність мислити критично.
А - антипаніка - Це план дій - що робитимеш, якщо: 1) відчуєш симптоми захворювання; 2) хтось із рідних захворює; 3) проконтактуєш із хворим; 4) ситуація погіршиться і карантин подовжиться… Просто спокійно і врівноважено напиши собі план дій. Краще написати, бо у голові він не такий структурований, а твоєму мозку потрібно відчувати контроль над ситуацією, інакше - привід для паніки. Завжди добре мати план Б.
Х - хороші думки - Думай позитивно! Наш емоційний фон може впливати і на наш фізичний фон, не влучний час перевіряти. Звертай побільше увагу на радісні новини чи моменти - гарна погода, душевний фільм, а ще цікавий урок з цікавої теми, як-от цей ;)
Ігор Цеунов
Діана Житня-Кебас
Валентина Мержиєвська
Валентина Мержиєвська
заняття розроблене на замовлення видавничо-освітнього проекту ПОРТАЛ
Немає коментарів:
Дописати коментар